Digitales Orientierungslaufkartenarchiv von Paul Norén
|
Anmelden
Alle Benutzer
|
Sprache:
Deutsch
Česky
Dansk
Deutsch
Eesti
English
Español
Français
Italiano
Magyar
Norsk
Português
Svenska
Türkçe
|
DOMA 3.0.11
Übersichtskarte anzeigen
Übersichtskarte verstecken
|
KMZ
|
Zurück
<< Vinterserien (01.02.2026)
|
Beira Litoral "O" Meeting (07.02.2026) >>
Beira Litoral "O" Meeting (06.02.2026)
Kategorie:
Tävling
Karte/Gebiet:
Figueira da Foz
Veranstalter:
Ori Mondego
Land:
Portugal
Disziplin:
Sprint natt masstart
Strecke:
Klassbenäm
Ergebnisse
Distanz:
2.62 km
Zeit:
23:48
Första tävlingen av 11 på vår nästan 3 veckor långa Portugalvistelse.
Stormar, regnoväder har präglat den portugisiska atlantkusten under en dryg månad. Det har inneburit stora påfrestningar på arrangörerna, men de har ändå utlovat tävlingar i terräng som skonats från större påverkan.
Den här första tävlingen går i stadsmiljö som är opåverkad av väderleksläget och tävlingen avgörs under uppehållsväder - inget regn eller hårda vindar. Regnet återkom efter att alla gått i mål.
Mitt lopp gick hyfsat förutom som en slarvig sväng på väg till K5 (som f ö var samma som K1). Hjälpte hustrun på väg till K10 och tappade lite koncentration - men helt mitt fel. SI-enheten fungerade inte på K10 trots ihärdiga - minst 3 försök - fick därför ingen tid. Orkade inte bråka med arrangören om detta, jag verkar f ö var den enda som råkat ut för detta missöde ;-)
PS - vår vistelse inleddes tyvärr med att reskamraten Magnus bröt armen i en halkolycka samma morgon. Han och hustrun åkte hem redan påföljande dag. Mycket tråkigt för alla - särskilt för Mankan, som nu håller på att rehabba för att föhoppningsvis vara på banan igen framåt sommaren.
Kommentare zeigen
Kommentare verstecken
(
0
)
Kommentar veröffentlichen
Name:
E-Mail:
Speichern