Digitalní archív orienťáckých map pro Katarina Norrby
|
Přihlásit
Všichni uživatelé
|
Jazyk:
Česky
Česky
Dansk
Deutsch
Eesti
English
Español
Français
Italiano
Magyar
Norsk
Português
Svenska
Türkçe
|
DOMA 3.0.11
Zobrazit postupy
Skrýt postupy
|
Zobrazit náhled na Google mapě
Skýt náhled na Google mapě
|
Otevřít v Google Earth
|
Zpět
<< Alicante-läger - OL-intervaller (03.03.2018)
|
Akademiträning-Sprint i Hägersten (del 1) (12.03.2018) >>
Mila byNight #5 jaktstart (07.03.2018)
Kategorie:
Tävling
Mapa/oblast:
Källbrink
Země:
Sverige
Výsledky
Skutečná délka:
8.12 km
Čas:
85:22
Prům. tepy:
163
Max. tepy:
181
Mila by Night #5 jaktstart
Orienteringen gick inte så bra idag, dels för att jag var lite för otaggad och sen också för att jag av någon anledning inte vågade lite på min orientering. Så hela det här passet blev bingoorientering. Till ettan var jag helt lost, att missa startpunkten är väll kanske en liten uppmaning om att ta det lite mer chill och inte bara kuta på men det verkade inte hjärnan ha kopplat. Så jag sprang och hamnade vid en kontroll som inte var min. Hade ingen aning m vart jag var och gissade i princip bara på lite olika håll att springa åt och lyckades inte läsa in mig någonstans. Den tredje kontrollen jag tittade på var min men det var väldigt nära att jag gick tillbaka till stigen för att läsa in mig innan det. Sen fanns det i alla fall inga andra som kunde störa mig så jag såg det som ganska positivt att jag bommat bort mig totalt till ettan. Vid tvåan hade jag bättre koll men kontrolltagningen var ganska jävla kass för att jag inte litade på att jag var rätt. Det hade antagligen varit smartare också att ta vänstervägvalet men det såg jag inte ens när jag sprang. Jag kämpade vidare till trean men kände mig ganska trött så chillade. Jag hade dock noll koll när jag gick av stigen (skulle nu i efterhand vilja fråga mig själv ”vad håller jag på med egentligen?”) så löste det på gissningar och titta där sitter det ju en kontroll i en sankmark, det är min. Sen kom det äntligen en kortare sträcka och jag hade en tydlig plan som jag inte följde, eller det var mer det att jag inte hade en aning om var jag var. Här var det också gissningar och spår i snön som gjorde så att jag inte la mer tid än jag gjorde. Till femman gick jag lite halvsnett med kompassen men tänkte mer på bubblan i den som blivit till tre större och vågade inte lite alls på den.
Till sexan hade jag i alla fall valt ett bra vägval, sen att jag halvt tappade bort mig och inte fattade att jag hade en höjd till att springa över tycker jag inte vi pratar om. Jag hade i all fall koll på kontrolltagningen på den här kontrollen. Sen tog jag av någon anledning ett snett vägval istället för mer rakt på men det vet nog bara mitt trötta huvud varför. Jag var lite orolig för att jag inte skulle hitta sjuan men det löste sig när jag väl följde spåren i snön. Påväg till sista hade jag lite närkamp med en pinne som petade mig i ögat och rev mig över kinden. Jag var lite orolig för att det skulle bli nått fult märke eller sår men det var lugnt när jag väl kollade efter att jag kommit i mål.
Så ja sammanfattningsvis var det väldigt mycket bommar och jag har nog varit lite väck i huvudet också. Det som kändes lätt i kroppen i början märktes inte heller sen under banan, då var jag bara seg.
Zobrazit komentáře
Skrýt komentáře
(
0
)
Napiš komentář
Jméno:
Email:
Ulož