Dijital Orienteering Harita Arsivi : Katarina Norrby
|
Giris
Tüm kullanicilar
|
Dil:
Türkçe
Česky
Dansk
Deutsch
Eesti
English
Español
Français
Italiano
Magyar
Norsk
Português
Svenska
Türkçe
|
DOMA 3.0.11
Rotalari göster
Rotalari gizle
|
Tüm haritayi göster
Tüm haritayi gizle
|
KML
|
<< Geri
<< Stafetträning i Svartvik (30/11/2017)
|
Mila by Night #2 (13/12/2017) >>
Ultralång-KM (03/12/2017)
Kategori:
Tävling
Harita/bölge:
Granby
Ülke:
Sverige
Mesafe:
8.04 km
Zaman:
84:40
Ortalama kalp atisi:
166
Maximum kalp atisi:
185
Ultralång-KM i Granby
Jag vet inte riktigt hur ultralångt 6,2 km är men med jogg till och från start och mål så fick jag nog ihop typ en mil ändå.
Jag är nöjd, alla kontroller satt där de skulle och min orientering funkade bra. Jag fokuserade inte alls på att springa utan tog det hyfsat lugnt eftersom det ändå inte var några andra tjejer att tävla mot (tyvärr slog några gubbar mig men det känns inte riktigt som att jag tävlar mot dem även fast vi hade samma bana och startade samtidigt).
Det var en rolig bana med ett par långsträckor där det fanns flera vägval och jag är inte riktigt säger på att jag tog det bästa, i alla fall inte till 2:an. Längst bort på banan var det småslingor med en massa kontroller tätt, jag tycker att jag gjorde bra ifrån mig där. Det mesta jag missade var när jag var några meter ifrån kontrollen, vilket var bra med tanke på hur småplottrigt med höjder och sänkor det fanns. På fikakontrollen stannade jag självklart extra för att äta pepparkakor och russin men skippade den grillade korven (älskar Ultra-KMs matkontroller hahahaha).
Till sista kontrollen är jag också osäker på om jag tog det bästa vägvalet, jag tog definitivt det mest lättorienterade men jag tappade en del tid på osäkerheten bland ängarna där det var staket. Jag var livrädd för att det skulle komma ut någon sur gubbe ur nått ruckel som stod där och skrika på mig. Men som tur var hände inte det. Jag sprang också onödigt långt på skrå innan jag hittade någonstans att klättra upp för det sista skitjobbiga berget, det hade varit bättre att springa nedanför och spana uppåt.
Annars är jag nöjd och har just lyckats få ihop till min första KM-placket.
Yorumlari göster
Yorumlari gösterme
(
0
)
Yeni yorum gönder
Ad:
E-posta:
Kayit